Isztambul – Csillagösvény tűzfalfestményünk tematikája a magyar mozgókép, ezen belül is a magyar animáció, amelyet Jankovics Marcell emblematikus világával idézett meg Egyed Gábor, a falfestmény tervezője.
A murál a csodaszarvas legendáját ábrázolja, amely kiemelt mondakör mind a magyar, mind a török mondavilágban. Az ősmagyar törzsek vándorlásai során számos más törzzsel találkoztak, ezzel is gazdagítva egymás kultúráját. A csodaszarvas maga a vándorlás mitológiáját jeleníti meg, amely a török-magyar kulturális összefonódás egyik ősszimbóluma is. Az ősi török törzsek egyikét tokuz boynuzlu, vagyis kilenc szarvas néven is említik.
A murál az ősi népek tengeri birodalmát és az égboltot ábrázolja, miközben a szarvas ágas-bogas agancsa a török népek rokonságára utal. A víz mint az élet jelképe jelenik meg a festményen, a Duna és a Boszporusz kapcsolatát idézi meg. A Duna ugyanúgy a Fekete-tengerbe torkollik, ahogy a Boszporusz, melynek a partján áll a totemállat.
A megjelenő ornamentikák ugyanúgy jelen vannak a magyar és a török kultúrában. A falfestmény Isztambul egyik legforgalmasabb, Ázsiát Európával összekötő hídjáról látszódik a legjobban, így a két kontinens összekötését is szimbolizálja.
Az isztambuli falfestmény két hétig készült.
A Csillagösvény, Isztambul tűzfalfestés adatai:
Méret:
Tervező: Egyed Gábor
Helyszín: Liszt Intézet Magyar Kulturális Központ Isztambul, Törökország
Támogatók: Magyar-Török Kulturális Évad, Liszt Intézet Magyar Kulturális Központ Isztambul, Besiktas Municipality
Videó
További videók a Színes Város Csoport munkáiról.